P Ř I P R A V O V A N É _ Č L Á N K Y :

- série Anime mého srdce: Hetalia
- série Herní zážitky: Správný hráč neledá okliky
- série Osudové páry: Sherlock & Watson
- série Počátky: Slash & Yaoi, Kouzlo her
- série Pohádky: Walt Disney

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
R Y C H L Á _ N A V I G A C E
*Prozatím neaktivní Anime a Osudové páry.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Téma týdne: Odpoutání mysli od těla aneb ...

15. května 2012 v 14:32 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
... útěk od reality.
Lidé často utíkají od reality a to z jediného prostého důvodu - aby v ní byli schopni přežít. Realita je totiž krutá, nemilosrdná a už vůbec není fér. Pro člověka, který má přirozené sklony k víře v nejrůznější hodnoty, jako je například spravedlnost, je totiž střet s tzv. tvrdou realitou mnohdy velmi zdrcující.
Jako brány, které nás dokáží vyvést z reality, používáme nejrůznější metody. Výhodu většinou mají empatičtí lidé s bujnou představivostí. Pro ně je totiž mnohem jednodušší absorbovat cizí či vytvořit vlastní svět, kam se uchýlí. Takoví lidé si většinou vystačí s jednoduchými pomůckami jako například:

Spánek
Asi nejjednodušší způsob, pokud zabírá. Spánek je zdravý antistresor, který nic nestojí a nemá žádné vedlejší defekty... Pokud nebudeme počítat zameškané hodiny ve škole či práci :) Často jej kombinujeme s následujícími metodami, kdy usínáme s fantaskními přestavami o nové knížce, filmu, hře. Pokud máme štěstí, tak naše podvědomí vykouzlí i nějaký pěkný sen na toto téma.

Knihy
Přiznám se, že tento způsob mi je vzdálený (knihy mě nikdy nebraly). Každopádně vedle zničeného zraku zde převládá spousta užitechných výhod, jako například rozšíření slovní zásoby, zlepšení v gramatice, zrychlení a zlepšení samotného čtení apod.


Filmy a seriály
V dnešní době asi nejrozšířenější forma. Je to jednoduché, přístupné, levné a časově pružné. Tedy až na seriály, které vždy končí v tom nejlepším a nutí vás tak udělat tu základní chybu. "Tak ještě jeden. Ale už opravdu poslední!" Tuto formu jsem dlouho používala. Prakticky jsem na ní začínala, když jsem poprvé v životě skutečně potřebovala zběhnout z reality. Problém byl v tom, že dobrých filmů je méně než se zdá.

Anime
Velmi podobné seriálům, ale extra zvýšený počet nereálných prvků zvyšuje také vzdálenost od reality. Tomu také napomáhá japonská animace stylizovaná k dokonalosti. Zvláští je, oproti filmům, že i když postavy v anime trpí, vy máte stále dobrý pocit, protože si to tak jednoduše nepřiřadíte do reality. Tímto stupněm jsem si už také prošla a stále mu zůstávám věrná, byť se teď dělí o místo ještě s dalším kandidátem.


Počítačové hry
Svět který tvoříte dle obrazu svého. Stejně tak, jako se můžete vcítit do jakékoliv role, o které jste doposud jen snili. Nic dokonalejšího snad neexistuje. Ať už střílíte hlava nehlava ve snaze odpadnout od stresu, procvičujete mozek logickými kulišárnami, nebo prožíváte a tvoříte příběh ve sci-fi či fantasy světě v hlvě máte nakonci příjemné prázdno. Toto je můj poslední fenomén, který mi dokáže vždy spolehlivě pomoct. Především pak nejvíc vděčím pánům z BioWare, kteří nám dali fullplaying. Navíc počítačové hry se stále vyvíjí díky novým technologiím, které nám umožňují stále plnohodnotnější prožitek.


Všechny výše zmníněné prostředky mohou mít vedlejší defekty, které však neohrozí (ve většině případů) nikoho jiného než nás samotné. Horší je, když k uskutečnění útěku potřebujeme drogy - ať už legální, lehké, nebo tvrdé. Tyto látky totiž nejen ubližují nám, zatímco nám "pomáhají", ale hlavně ničí všchny kolem nás. Děláme jim tak už dostatečně krutou realitu ještě neúnosnější a nutíme je tento kruh útěku absolvovat také.
Nebo hůř, z něj vystoupit...

Pozn.: Anketa pod článkem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 15. května 2012 v 20:00 | Reagovat

To je hodně pěkný a pravdivý výčet.... já se většinou odreagovávám knihami (hlasovala jsem pro ně v anketě), spánkem, anime a filmy. Jak tak na to koukám, tak zbyly jedině počítačové hry, ale ty mě nějak neberou :D Ale s těmi empatickými lidmi máš pravdu. Bujná představivost a díky tomu vcítění do druhých, to je jejich nádherná vlastnost. Takových lidí už je na světě málo.

2 ERISTEA ERISTEA | Web | 23. května 2012 v 18:40 | Reagovat

krásný článek :) a pravdivý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.