P Ř I P R A V O V A N É _ Č L Á N K Y :

- série Anime mého srdce: Hetalia
- série Herní zážitky: Správný hráč neledá okliky
- série Osudové páry: Sherlock & Watson
- série Počátky: Slash & Yaoi, Kouzlo her
- série Pohádky: Walt Disney

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
R Y C H L Á _ N A V I G A C E
*Prozatím neaktivní Anime a Osudové páry.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herní zážitky: BioWare

30. května 2012 v 18:00 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Upozornění: Článek může obsahovat spoilery z her!

BioWare je světoznámá vývojářská společnost. Ale pro mě jde především o velké Pány Tvůrce, kteří nám dali ty nejlepší role-playingové hry.
Schválně jsem nepoužila označení RPG, jelikož pod tímto označení si každý představí určitý žánr her. Jenže právě u BioWare nám jako jedni z prvních dokázali, že jde spíš o prvek, který lze přenášet do her různých žánrů. Jako nejúspěšnější se ukázala kombinace s akčním žánrem v podobě Mass Effectu.
Role-playing, neboli možnost sám vytvářet charakter, vzhed, schopnosti, minulost či budouctnost vlastní postavy, nám do rukou vkládá nespočet možností. Díky tomu lze hry hrát znovu a znovu s úplně odlišným zážitkem. I když ne všichni dokáží hrát i jinak než jak jim srdce poroučí. Pokud jste totiž hráči, kteří dokáží "propařit" celé dny, týdny nedejbože měsíce, je pro vás role-playing bránou do vlastního světa. A v tomto světě také prožíváte skutečné emoce jako napětí, akci, přátelství, lásku, ale také rozhořčení, zradu, smutek či vtip.

Nejúspěšnější herní série od BioWare a zároveň mé nejoblíbenější:

Série Dragon Age
Dragon Age: Origins (2009) byla hra, která mě vtáhla do herního světa a udělala ze mě skutečného hráče. Pamatuji si, jak skeptická sem k ní zpočátku byla. Stačilo však jen pár hodin, spíše minut, a naobro jsem propadla kouzlu hraní. Jako bonus jsem hned u druhého dohrání odhalila možnost homosexuálního párování. Za tento revoluční prvek také vděčíme BioWare, kteří jej dlouho museli obhajovat u široké společnosti. Přesto neustoupili a my - yaoistky jim za to děkujeme. Jedinou drobnou vítkou je absence dabingu hlavní postavy.
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt Šedého strážce
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Alistairovy hlášky a jeho hádky s Morrigan, Zevranovo svádění
Oblíbené role:
Uctivá šlechtična
Bojovnice a zároveň křehká panna, která se stane královnou poboku Alistaira. Poslední z rodu Couslandů.
Lstivý a vychytralý městský elf
Lotr, který nechodí daleko pro smrt. Po boji uteče spolu se svým milencem Zevranem do Antivy namísto naplnění sňatku, který jeho otec zřídil.
Rebelský mág
Nebojí užívat krvavé magie, avšak jeho slabost jsou děti. Vášnivě zamilován do Morrigan, které se nehodlá vzát do posledního okamžiku.

Dragon Age 2 (2011) mi naprosto znechutili pomluvy, které se táhly po internetu. Naštěstí jsem po půl roce zahlédla v jednom náhodném traileru onoho božského bělovlasého elfa, který mě donutil dát DA 2 druhou šanci. K mému překvapení šlo opět o naprosto strhující hru. Byť je na hře znát, že je dost uspěchaná (opakující se lokace, vlny nepřátel), stále jde o skvělý zážitek a především silný osobní děj. BioWare se navíc poučilo a ve druhém díle doplnilo dabing.
Hodnocení: * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: romance s Fenrisem, Fenrisova loajálka, smrt Anderse, nákaza bratra, smrt matky
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: strýcova poznámka na romanci s Fenrisem, ironické hlášky Hawka, Varricovy hlášky
Oblíbené role:
Lotr - muž
Ironický sympaťák bez předsudků. Zamiluje se do elfa, který býval otrokem a pomůže mu nalézt svobodu a klid v duši.
Mág - muž
Občas vtipkující mág, skrývající se před Kruhem. Má stejné ideály jako Anders a díky tomu mezi nimi vzplane láska. Nakonci však stojí před životní volbou.
Bojovník - muž
Rázný templář, který nenávidí mágy. Stane se Vikomtem a spolu se svou láskou Fenrisem se postaví proti povstání.


Série Mass Effect
Mass Effect (2007) byla první střílečkou, kterou jsem si oblíbila a hlavně jsem se byla schopna trefit do cíle. Tato hra mi otevřela oči, jelikož jsem do té doby hrála jen DA sérii. Svět, ve kterém se ME odehrává, vás naprosto uchvátí. Různorodost ras, jejich zvyků a potřeb, je nejkrásnějším prvkem hry. ME navíc alegoricky řeší aktuální problémy a problémy relativně blízké budoucnosti. Překvapivé je, že i když jde o hru starší než DA:O, obsahuje dabing postavy. Byť tuto sérii zbožňuji, první díl vidím jako nejslabší.
Hodnocení: * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: Shepardovo zavalení v troskách
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, Liařino svádění

Mass Effect 2 (2010) je dle mého prozatím nepřekonán. Možná tento verdikt nakonec změní plánované DLC k ME3. Do té doby ale ME2 oplývá nejlepším koncem, ze všech tří titulů. Narozdíl od jedničky má kompletně předělaný bojový systém, který mě vyhovuje mnohem více. Máme zde také mnohem víc postav, které se vám dostanou pod kůži, jako například zbožný vrah Krios Thane. Z čehož plyne větší množsví emočních zážitků. Navíc se nám naskytá možnost romance s dalšími cizími rasami (turian, quarian, drell).
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt společníků, shledání Thana se synem, Tali zřící svého otce mrtvého
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, romance s Garrusem, hádka Jack s Mirandou

Mass Effect 3 (2012) je posledním dílem trilogie zakončující příběh velitele Sheparda. V herní podstatě jde o vylepšenou dvojku, ale příběhově jde o něco úplně jiného. Nabírání spojenců do jedné velké armády - respektivě flotily, mi připomnělo koncept DA:O. Je zde proto kladen velký důraz na cizí rasy, což je velkým plusem. Celá hra na vás působí jako by jste byli ve velkém shonu, což správně navozuje onu urgenci záchrany Galaxie. Zde vše vrcholí a žety jdou stranou! Ve skuečnosti je ale v ME3 spousta vtipu a narážek na předchozí tiuly. Vrcholí také vtahy, které nemsí být vždy přímočaré. Naopak, snadno se můžete dostat do milostného trojúhelníku a to je pak teprv zajímavé.
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt - Thana, Tali, Legiona, Mordina, syna Patriarchy, chlapce, Sheparda
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, odkazy na předchozí díly, a spousta dalších
Oblíbené role:
Shepardová - infiltrátor
Rebelka užívající si svůj život s turianem. Jedinou možností je zničit Reapry.
Shepardová - biotik
Citlivá žena, která podlehne milosrdným očím vraha. Doufá, že v galaxii zavládne mír.
Shepard - infiltrátor
Bere život s nadhledem. Má slabost pro roztomilou a záhadnou Tali.
Shepard - biotik
Klidný muž se smyslem pro spravelnost, který se nechá vést nejatraktivnější rasou v Galaxii, která mu je také skvělým přítelem.

BioWare zatím nevyvrátil, že bychom se mohli do světa Mass Effectu znovu vrátit. Prioritou pro ně taď ale je práce na Dragon Age 3. Tak doufejme, že budou dále pokračovat ve skvělé práci, jako doposud a budou tak dále rozvíjet naše soukromé světy, kam se uchylujeme, když už nás realita unavuje.

Pozn.: Anketa pod článkem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lulu-world lulu-world | Web | 30. května 2012 v 18:04 | Reagovat

moc na to nejsu :(

2 Mikinda Mikinda | Web | 30. května 2012 v 18:05 | Reagovat

hezky blog ! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.