P Ř I P R A V O V A N É _ Č L Á N K Y :

- série Anime mého srdce: Hetalia
- série Herní zážitky: Správný hráč neledá okliky
- série Osudové páry: Sherlock & Watson
- série Počátky: Slash & Yaoi, Kouzlo her
- série Pohádky: Walt Disney

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
R Y C H L Á _ N A V I G A C E
*Prozatím neaktivní Anime a Osudové páry.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Filmy mého srdce: Superhrdinové

13. května 2012 v 23:02 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Dneska jsem využila "Filmobraní" Cinestaru (aneb jeden den dáme vstupenky za normální ceny) a po dlouhé době zamířila do kina. K mému údivu byly v nabídce i aktuální filmové novinky a tak jsme si to namířili rovnou na Avangers - komixovku s abnormální koncentrací superhrdinů.
Film Avengers nezklamal ani v jediném detailu. Naopak jsem si vzomněla na komixy od Marvelu, které jsou doslova protkané vtipem vycházejícím z charakteru, schopností a řešení dvojí identity hrdinů. Byl to první "superhrdinský film" u kterého jsem mohla přesvědčeně prohlásit, že jde o zfilmovaný komix.

Superhrdinské filmy patří hned vedle sci-fi k mým nejoblíbenějším žánrům hraného filmu. Je to totiž dokonalá kombinace dospěláckého pojetí a příběhů, které jsem v dětství naprosto milovala (viz. Blaženost dětství).

Seznam nejoblíbenějších superhrdinských filmů:

Avengers
Jak už jsem výše zmiňovala, asi nejpovedenější film, který ztělesňuje styl komixu. A prozatím také s největší hustotou superhrdinů. Každých pět minut je divák odměněn minimálně jednou hláškou, která nenuceně pobaví. Nejvěším tahákem filmu jsou shody/neshody mezi jednotlivými superhrdiny. Zajímavá je kombinace známých (Iron Man, Kapitán Amerika) a méně známých (Hawkeye, Černá Vdova) postav.
Hodnocení: * * * * *!*Iron Man 1, 2
Král humorných superhrdinských filmů (pokud jde o jednotlivce). Obrovskou zásluhu připisuji Robertovi Downey Jr., který naprosto dokonale ztvárnil samotného Iron Mana tím, že do jeho osobnosti vložil část sama sebe (egoistický miliardář - to mu prostě sedne :). Druhý díl bohužel trochu strádá změnou režiséra, ale doufejme, že plánovaná trojka sérii opět vyveze na výsluní.
Hodnocení: * * * * *Batman začíná, Temný rytíř
Naopak Batman je jasným králem ponurých superhrdinských filmů. Režisér Christopher Nolan vyvedl Batmana z filmové parodické spodiny na vrchol a rovnou do úplně jiné kategorie. Ze všech filmů je Batman nejreálnější (čemuž napomáhá i fakt, že hlavní hrdina nebojuje superschopnostmi, ale supertechnologiemi, vlivem a penězi). Oba díly jsou srovnatelně stejně dobré. Ve druhém se však ještě blýskne Heath Ledger, který naprosto dokonale ztvárnil šíleného Jokera. Tenhle kousek rozhodně není pohádka!
Hodnocení: * * * * *

X-men 1, 2, Poslední vzdor, Wolverine, První třída
Rozporuplná série, každý díl je tak nějak jiný (možná až na první dva) a to bohužel i kvalitově.
X-men 1, 2 sice není nejlépe stvárněn (co se předlohy týče), ale příjemně a uvěřitelně navodí atmosféru X-menů = útočiště pro mutanty, vedené moudrým doktorem Xavierem a chráněná těmi nejlepšími, X-meny.
Hodnocení: * * * *
Poslední vzdor bohužel zničí (a to doslova) i to poslední, co bylo na předchozích dvou dílech nejlepší. Přesto i zde se dá najít několik momentů, které chytnou za srdce (např. poslední scéna Wolverina a Jean).
Hodnocení: * *
Wolverine už na to šel jinak - zaměřil se čistě na příběh jednotlivce a to mu prospělo. Vcelku věrně se držel předlohy a vysvětlil nám, co jsme se snažili zjistit už od jedničky. Díky skvělému hereckému výkonu Hugha Jackmana, který byl snad pro roli Wolverina stvořený, se tento kousek může srovnávat s ostatními superhrdinskými velikány.
Hodnocení: * * * * *
První třída vzala strukturu z prvních dvou filmů a Wolverina a zkombinovala je. Výsledkem byl příběh zabávající se jednotivcem/dvojicí (Xavier, Magneto) a zároveň na vás dýchala pravá atmosféra X-menů v podobě prvních předžáků projektu. Ačkoliv film kvalitativně převyšuje první dva díly, mě osobně chyběly známé tváře jako Kyklop, Jean apod., které jen blýskly na konci.
Hodnocení: * * * *

Spiderman 1, 2, 3
Trochu nešťastná série a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé kvvůli přemrštěným honorářům, keré tento projekt nakonec zabily. A pak také doslova - vzpomínáte na seriál nebo komix? Obojí bylo plné vtipu. Náš Spidey metal jednu hlášku za druhou pomalu víc než pavoučí vlákna. Neznámo proč, režisér tuto část osobnosti Spider-mana vyškrtl. Když ale budeme schopni tento nedostatek přehlédnout, pak je série Spider-man kvalitním superhrdinským zážitkem, kerý vás několikrát chytne za srdce (především ve trojce :).
Hodnocení: * * * *

Kapitán Amerika: První Avenger
Popravdě, vždy jsem měla Kapitána Ameriku za podřadného, nemastného, neslaného superhrdinu bez špetky smyslu pro humor. Jeho první film mě však přesvědčil o opaku. Film obsahuje nečekané momenty ze vzniku prvního z Avengers. Navíc období druhé světové války je vítaným spestřením tohoto žánru.
Hodnocení: * * * *Daredevil
Oproti ostatním kouskům Daredevil nedostal při natáčení moc do vínku. Přesto se z projektu vyklubal film, který dodnes drží post jednono z mých nejoblíbenějších superhrdinských filmů, který překvapivě nekončí tuctově. Jako bonus se můžete během filmu kochat na Bena Afflecka, který skvěle ztvárnil slepého právníka alias Daredevila.
Hodnocení: * * * * *


Green Lantern
Popravdě, bála jsem se, že se ve filmu objeví příliš pohádkoví/absurdní nepřátelé/postavy. Překvapivě se to nestalo. Celý svět Green Lanternů, jednotlivé rasy a dokonce i hlavní záporák, byli nakonec uvěřitelné. Tím mohl být film povznesen na vyšší příčky. Green Lantern je kvalitní humorná podívaná, které však k dokonalosti něco málo chybí. Co? Těžko říct.
Hodnocení: * * * *


Fantastická čtyřka 1, Silver Surfer
Nejlepší na celé sérii (jako tomu vždy bylo i v komixu) je dvojice Johnny a Ben. Filmy bohužel oproti ostatním strácí na dynamice a to je posouvá níž než by si možná zasloužily.
Hodnocení: * * *
Superman se vrací
Pokus oživit muže z oceli. Kritika jej smetla ze stolu se slovy: Neuspěl. Mně to ale příjde dost neprávem. Osobně se mi nový Superman líbíl a především pro zapojení jeho lidskosti.
Hodnocení: * * * *
Thor
Kritiky oslavovaný, mě neuchvátil. Moc mi nesedl svět těchto Vikingských bohů a následná aplikace na náš reálný svět. Přesto je tento film vcelku důležitý jako výchozí podklad pro diváka, který se chystá shlédnout Avengers. Ne že by to bylo zlo a utrpení, ale jednou do roka stačí.
Hodnocení: * * *Transformers 1, 2, 3
Trochu z jiného soudku, ale způsob natáčení prakticky odpovídá kategorii superhrdinských filmů, proto jsem se rozhodla je sem zařadit. Člověk by ani neřek, že Transformers mají kořeny v japonském anime. Na filmech to prakticky není poznat. Tahle série je akční nářez, kterému není moc co vytknout. Modely robotů jsou vyšperkované do detailu a Bumblebeeho si oblíbí všichni :) Trochu nešťastné je překládání jmen v prvním díle, ale hned ve dvojce se toho zbavíme.
Hodnocení: * * * * *


Jen škoda, že nikdo (kvalitně) nezfilmoval Flashe, který svým humorem vládne na druhém břehu u DC komixů. Snad se to v budoucnu napraví :)

Pozn.: Anketa pod článkem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.