P Ř I P R A V O V A N É _ Č L Á N K Y :

- série Anime mého srdce: Hetalia
- série Herní zážitky: Správný hráč neledá okliky
- série Osudové páry: Sherlock & Watson
- série Počátky: Slash & Yaoi, Kouzlo her
- série Pohádky: Walt Disney

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
R Y C H L Á _ N A V I G A C E
*Prozatím neaktivní Anime a Osudové páry.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Květen 2012

Herní zážitky: BioWare

30. května 2012 v 18:00 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Upozornění: Článek může obsahovat spoilery z her!

BioWare je světoznámá vývojářská společnost. Ale pro mě jde především o velké Pány Tvůrce, kteří nám dali ty nejlepší role-playingové hry.
Schválně jsem nepoužila označení RPG, jelikož pod tímto označení si každý představí určitý žánr her. Jenže právě u BioWare nám jako jedni z prvních dokázali, že jde spíš o prvek, který lze přenášet do her různých žánrů. Jako nejúspěšnější se ukázala kombinace s akčním žánrem v podobě Mass Effectu.
Role-playing, neboli možnost sám vytvářet charakter, vzhed, schopnosti, minulost či budouctnost vlastní postavy, nám do rukou vkládá nespočet možností. Díky tomu lze hry hrát znovu a znovu s úplně odlišným zážitkem. I když ne všichni dokáží hrát i jinak než jak jim srdce poroučí. Pokud jste totiž hráči, kteří dokáží "propařit" celé dny, týdny nedejbože měsíce, je pro vás role-playing bránou do vlastního světa. A v tomto světě také prožíváte skutečné emoce jako napětí, akci, přátelství, lásku, ale také rozhořčení, zradu, smutek či vtip.

Nejúspěšnější herní série od BioWare a zároveň mé nejoblíbenější:

Série Dragon Age
Dragon Age: Origins (2009) byla hra, která mě vtáhla do herního světa a udělala ze mě skutečného hráče. Pamatuji si, jak skeptická sem k ní zpočátku byla. Stačilo však jen pár hodin, spíše minut, a naobro jsem propadla kouzlu hraní. Jako bonus jsem hned u druhého dohrání odhalila možnost homosexuálního párování. Za tento revoluční prvek také vděčíme BioWare, kteří jej dlouho museli obhajovat u široké společnosti. Přesto neustoupili a my - yaoistky jim za to děkujeme. Jedinou drobnou vítkou je absence dabingu hlavní postavy.
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt Šedého strážce
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Alistairovy hlášky a jeho hádky s Morrigan, Zevranovo svádění
Oblíbené role:
Uctivá šlechtična
Bojovnice a zároveň křehká panna, která se stane královnou poboku Alistaira. Poslední z rodu Couslandů.
Lstivý a vychytralý městský elf
Lotr, který nechodí daleko pro smrt. Po boji uteče spolu se svým milencem Zevranem do Antivy namísto naplnění sňatku, který jeho otec zřídil.
Rebelský mág
Nebojí užívat krvavé magie, avšak jeho slabost jsou děti. Vášnivě zamilován do Morrigan, které se nehodlá vzát do posledního okamžiku.

Dragon Age 2 (2011) mi naprosto znechutili pomluvy, které se táhly po internetu. Naštěstí jsem po půl roce zahlédla v jednom náhodném traileru onoho božského bělovlasého elfa, který mě donutil dát DA 2 druhou šanci. K mému překvapení šlo opět o naprosto strhující hru. Byť je na hře znát, že je dost uspěchaná (opakující se lokace, vlny nepřátel), stále jde o skvělý zážitek a především silný osobní děj. BioWare se navíc poučilo a ve druhém díle doplnilo dabing.
Hodnocení: * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: romance s Fenrisem, Fenrisova loajálka, smrt Anderse, nákaza bratra, smrt matky
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: strýcova poznámka na romanci s Fenrisem, ironické hlášky Hawka, Varricovy hlášky
Oblíbené role:
Lotr - muž
Ironický sympaťák bez předsudků. Zamiluje se do elfa, který býval otrokem a pomůže mu nalézt svobodu a klid v duši.
Mág - muž
Občas vtipkující mág, skrývající se před Kruhem. Má stejné ideály jako Anders a díky tomu mezi nimi vzplane láska. Nakonci však stojí před životní volbou.
Bojovník - muž
Rázný templář, který nenávidí mágy. Stane se Vikomtem a spolu se svou láskou Fenrisem se postaví proti povstání.


Série Mass Effect
Mass Effect (2007) byla první střílečkou, kterou jsem si oblíbila a hlavně jsem se byla schopna trefit do cíle. Tato hra mi otevřela oči, jelikož jsem do té doby hrála jen DA sérii. Svět, ve kterém se ME odehrává, vás naprosto uchvátí. Různorodost ras, jejich zvyků a potřeb, je nejkrásnějším prvkem hry. ME navíc alegoricky řeší aktuální problémy a problémy relativně blízké budoucnosti. Překvapivé je, že i když jde o hru starší než DA:O, obsahuje dabing postavy. Byť tuto sérii zbožňuji, první díl vidím jako nejslabší.
Hodnocení: * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: Shepardovo zavalení v troskách
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, Liařino svádění

Mass Effect 2 (2010) je dle mého prozatím nepřekonán. Možná tento verdikt nakonec změní plánované DLC k ME3. Do té doby ale ME2 oplývá nejlepším koncem, ze všech tří titulů. Narozdíl od jedničky má kompletně předělaný bojový systém, který mě vyhovuje mnohem více. Máme zde také mnohem víc postav, které se vám dostanou pod kůži, jako například zbožný vrah Krios Thane. Z čehož plyne větší množsví emočních zážitků. Navíc se nám naskytá možnost romance s dalšími cizími rasami (turian, quarian, drell).
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt společníků, shledání Thana se synem, Tali zřící svého otce mrtvého
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, romance s Garrusem, hádka Jack s Mirandou

Mass Effect 3 (2012) je posledním dílem trilogie zakončující příběh velitele Sheparda. V herní podstatě jde o vylepšenou dvojku, ale příběhově jde o něco úplně jiného. Nabírání spojenců do jedné velké armády - respektivě flotily, mi připomnělo koncept DA:O. Je zde proto kladen velký důraz na cizí rasy, což je velkým plusem. Celá hra na vás působí jako by jste byli ve velkém shonu, což správně navozuje onu urgenci záchrany Galaxie. Zde vše vrcholí a žety jdou stranou! Ve skuečnosti je ale v ME3 spousta vtipu a narážek na předchozí tiuly. Vrcholí také vtahy, které nemsí být vždy přímočaré. Naopak, snadno se můžete dostat do milostného trojúhelníku a to je pak teprv zajímavé.
Hodnocení: * * * * *
Scény, u kterých jsem uronila slzu: smrt - Thana, Tali, Legiona, Mordina, syna Patriarchy, chlapce, Sheparda
Scény, u kterých jsem vyprskla smíchy: Jokerovy hlášky, odkazy na předchozí díly, a spousta dalších
Oblíbené role:
Shepardová - infiltrátor
Rebelka užívající si svůj život s turianem. Jedinou možností je zničit Reapry.
Shepardová - biotik
Citlivá žena, která podlehne milosrdným očím vraha. Doufá, že v galaxii zavládne mír.
Shepard - infiltrátor
Bere život s nadhledem. Má slabost pro roztomilou a záhadnou Tali.
Shepard - biotik
Klidný muž se smyslem pro spravelnost, který se nechá vést nejatraktivnější rasou v Galaxii, která mu je také skvělým přítelem.

BioWare zatím nevyvrátil, že bychom se mohli do světa Mass Effectu znovu vrátit. Prioritou pro ně taď ale je práce na Dragon Age 3. Tak doufejme, že budou dále pokračovat ve skvělé práci, jako doposud a budou tak dále rozvíjet naše soukromé světy, kam se uchylujeme, když už nás realita unavuje.

Pozn.: Anketa pod článkem.

Poznatky: Maturita levou zadní a nervy v kýblu

30. května 2012 v 16:25 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Tak včera se mi povedlo úspěšně zvládnout ústní zkoušky z maturity. Díky Bohu, že už je to za mnou. Horší než celá maturita totiž ve výsledku byl poslední den před zkouškami.

Zjistila jsem, že moje osobnost má velmi protichůdné vlastnosti. První - ta klidná a nad věcí - dokázala vyhodnotit moje schopnosti a vědomosti tak, že mi bude stačit pouhý jeden týden jako příprava na maturitu (ve výsledku mi stačilo čistých 24 hod). Ale v momentě, kdy jsem stála na zahájení a slyšela, že předchozí týden neuspěla 1/3 studentů, se probudila moje druhá, hysterická povaha. Okamžitě, jak jsem přišla domů, tak jsem se psychicky sesypala a vyčítala si nedostatečnou přípravu. Obklopila jsem se učením, celý den jsem nejedla a bez přestávky se učila od 11:00 do 23:00. Byl poslení den před mým termínem a kolem osmé už mi bylo jasné, že si nestihnu projít všechny otázky znovu. Večer jsem se zhroutila ještě víc jak ráno. Nemohla jsem spát a nemohla jsem zastavit pláč. Teplota mi vystoupala na 38°C.
V den zkoušek jsem na tom byla podobně. Jako bonus jsem vypadala jako zombie s napuchlýma očima a bledou tváří. Člověk by řekl, že to nedám už jen kvůli psychice. Osobně jsem byla přesvědčená, že se jdu pouze přeobjednat na září. Nakonec však moje vědomosti bohatě pokryly obsah otázek a moje barva se mohla po vyhlášení opět navrátit do normálu.

Co mě ale (po dvojité ožíračce :D) vrtalo hlavou byly spuštěče mé hysterie. Znáte to, když se někoho zeptáte, jaká že ta maturita je. Všichni - učitelé, studenti, známí - vám hned začnou vybarvovat, jaká je to hrůza, kolik týdnů či měsíců přípravy vás to stojí, jak je to těžké a kolik lidí to nakonec neudělá. Vy pak žijete celou dobu ve stresu, aniž by jste si ho třeba připouštěli - nakonec vás tejně dostane. Pravdou je mí milí budoucí maturanti, že výsledky maturit jsou přímo úměrné vašim dlouhodobým výsledkům. Pokud máte známky relativně konstantní, připravte se, jak uzáte za vhodné a tu známku máte jistou. Pokud vám známky kolísají, podle toho, jestli jste se zrovna šrotili či ne, pak se samozřejmě musíte na maturitu pořádně naučit, nebo máte jistou špatnou známku. A pokud přece jen budete mít před zkouškami velké nervy na pokraji hysterie - jděte tam! Jděte to aspoň zkusit, protože když vás uvidí komise, jak se trápíte, budou na vás dvojnásob hodní a podrží vás.

Pozn.: Anketa pod článkem.

Pohádky: Ranní seriály

26. května 2012 v 13:28 | Ria Kon |  .: Blaženost dětství :.
Tak se mi zase jednou (po skutečně dlouhé době) povedlo vstát o víkendu nečekaně brzy. Dokonce tak časně, abych zastihla bráchu, dívajícího se na ranní pohádky na Nově. A dočkala jsem se i milého překvapení.

Ještě před pár lety totiž ranní víkendové pohádky procházely značnou krizí. Nejen, že jejich výběr pomalu ale jistě upadal, ale také se zkracoval čas pro ně vyměřený. Nejkratší délka tohoto dětského bloku byla zhruba od 6:00 do 8:00, pokud se pamatuji. Na krátký čas dokonce vypadly i klasické stálice jako My z Kačerova nebo Rychlá rota: Chip a Dale. Tehdy jsem jen nevěřícně kroutila hlavou a byla přesvědčená, že ranní pohádky čeká nezvratný osud záhuby.
Naštěstí si nejšpíš někdo uvědomil, že takhle to dál nejde a k oživení se inspiroval tím nejlepším. Nejprve to zkusila Prima, která se chytla své příležitosti, když její největší konkurent ležel na samém dně. To byl nejspíš hlavní impuls, který přiměl k činu i Novu, a usadil vetřelce zpět na své místo.

Tento souboj očividně Prima vzdala, jelikož momentálně nenabízí kromě jednoho seriálu, který vysílá pouze v neděli, nic dalšího. Naopak na Nově opět září staré hvězdy. Vedle již zmíněných (které mají momentálně pauzu) také třeba Pepek námořník, nebo postavy z Looney Tunes a pod. Bohužel u Disney seriálech došlo k redabingu, který mi prostě nesedne, ani kdyby jste mě mučili. A pak jsou tu také "oživené legendy". Konkrétně Senzační Spiderman a Avengers: Nejmocnější hrdinové světa, za což dle mého vděčíme superhrdinským filmům, se kterými se v posledních letech rostrhl pytel. (Opravdu dobrý marketingový tah, konečně.) Musím uznat, že tyto nové série mě sice neoslovily tak jako TAS, ale rozhodně nepatří mezi ty nejhorší (podobně nová série X-menů, u Batmana už je to na pováženou).
No, doufejme, že další krizi už nebudeme muset zažít.

Seznam mých oblíbených ranních seriálů staré školy:

My z Kačerova
Kultovka s dokonalým dabingem (původním cz). Nejoblíbenější postavou celého seriálu pro mě vždy byl, je a bude Rampa McKvak. Jeho hlášky typu: "Tymáš vlastní nehodovníček?" "No jasně. Dostal jsem ho od pojišťovny. Když potopím ponorku - mám zadarmo vysavač!" jsou prostě nezapomenutelné. A přiznejme si, kdo si alespoň jednou nechtěl zkusit skočit do bazénu z mincí?
Hodnocení: * * * * *


Rychlá rota: Chip a Dale
Další kultovka, tentokrát o slavných Disneyovských parťácích, kteří do part přibrali neméně výrazné posily. Vedle typických hádek Chipa a Dala tu tedy máme i sýrovou závislost Montyho nebo vynalézavost Gagdetky, která mě bude vždy fascinovat.
Hodnocení: * * * * *
Batman budoucnosti
Že na Fox Kids nedávali Batman TAS (viz. Blaženost dětství)? Nevadí. Nova nám rovnou naservírovala jeho budoucí verzi! Začátek seriálu, kde uvidíme starého Bruce a budeme svědky nového Batmana, je pro milovníky superhrdinů vskutku dojemnou záležitostí. Jako bonus netopíří oblek napral na sexapealu.
Hodnocení: * * * *
Pokemon
Gotta catch 'em all! Co víc říct? Pokemoni byli prvním masově úspěšným anime odvysílaném v ČR a spustili tak fanouškovskou hysterii na dlouhou řádku let. Přinesli totiž něco jednoduchého, chytlavého a neokoukaného. Navíc první díly vás prostě chytli za srdce dojemným příběhem, což je skvělí tah od tvůrců. Tak co, taky jse sbírali kartičky a nálepky?
Hodnocení: * * *


Digimon
Někdo je nazývá kopií Pokemonů, ale naní to tak úplně pravda. Když odhlédneme od konceptu měnících se příšerek se speciálními schopnostmi, jde o úplně jiný příběh. Tady se nehraje o titul. Tady se zachraňuje svět. Ne počkat - hned dva světy! Mě osobně Digimoni přišli o chlup vyspělejší, než Pokemoni a sledovala jsem je o to radši. Navíc tak snadno preprodadají stereotypu jako je to u Pokemonů, jelikož seriál tvoří několik odlišných řad.
Hodnocení: * * * *

Beyblade
Moje srdcovka, kterou jsem vždy řadila nad všechny ostatní ranní seriály. Témata, kerá se zde řešila, totiž působila mnohem dospěleji. Nejoblíbenějšími částmi seriálu pro mě byly Asijský a Ruský turnaj. I Beyblade se postaral o novou vlnu posedlosti. Tentokrát šlo o speciální novodobé káči (beyblady). A kdo měl tehdy arénu, mohl si nechat říkat borec.
Hodnocení: * * * * *


Pozn.: Anketa pod článkem.

Poznatky: Anime & Slash vládne MVčkám

24. května 2012 v 18:04 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Technické oznámení!! Videa občas přeskakují, či vypadávají u nižších připojení. Pro nápravu zkuzte refreshovat stránku a chvíli počkat až se videa vklidu načtou. Děkuji za pochopení.

Jakožto milovnice anime mám na svém účtu na youtube.com v oblíbených položkách spousty tzv. MVček, neboli Music Videí. Drtivou většinu tvoří právě MV s tématikou anime (AMV). Čas od času se ale najdou i jiné odvětví, na které bych si ráda nějaké to kvalitní MV zhlédla. Jenže. Tady právě přichází kámen úrazu.

Zkusili jse si najít jiné kvalitní MV než AMV? Já ano a věřte, že to není tak jednoduché, jak se zdá. AMV je nesporně nejpočetnější skupinou, do které navíc patří několik podskupin jako například Manga MV nebo Doujin(shi) MV. Zkušení autoři či autorky těchto videí jsou bezpochyby nejlepší ve svém oboru. Nejen, že vědí jak videa stříhat, ale také umí správně vystihnou dynamiku za použití vhodného songu (ne jako někteří, co si vyberou písničku jen podle toho, že se jím líbí). A bezpochyby jedním z největších umů, kterým se tolik liší od autorů ostatních MV, je použití speciálních efektů. A to tak aby nerušily oči diváka, ale naopak vykouzlily údiv na jeho tváři.

Jako druhou nejkvalitnější skupinu bych pak viděla slashová videa, spadající do skupiny Movie MV. Velký vliv na to nejspíš má fakt, že autorky AMV s yaoi tématikou také často tvoří i slash. Nadruhou stranu, slashová videa nejsou vůbec snadná na výrobu. Běžně se totiž stává, že tvoříte video na pár, který ve skutečnosti ve filmu jako pár vůbec není. A nebo ještě líp - jde o pár z dvou úplně odlišných filmů. To je teprve kumšt střihu a efektů.
Oblíbené jsou také MV na celebrity. Tady se můžete opravdu hojně setkat s tzv. Slide Show. Tyto videa zpravidla stojí za starou bačkoru. Přesto můžete najít i pěkné kousky, pokud se zaměříte na MV tvořené ze sestřihů reportáží nebo z filmů/konzertů apod. napříč kariérou daného umělce. Nicméně se nám tu opět odráží fakt, že pokud naleznete v seznamu nahraných videí uživatele nějaké AMV či slashové MV, máte mnohem větší záruku kvality.
Co se ostaních MMV týče, tak obečně stojí za zmíňku jen fan trailery, které ale tak úplně nejsou MV. Tady vyjímečně za těmi nejlepšími kousky nestojí tvůrci výše zmíněných Top kategorií.

Jako poslední zmíním Game MV - žánr, který má teoreticky obrovský potenciál díky nejrůznějším modifikacím. Bohužel, zůstává tak nějak nevyužit. Těžko říct proč vlastně. Dle mého se do GMV pouští z velké většiny amatéři. Zkušení MVčkáři jako by hry ve svém seznamu přehlédli. Naopak tvůrci fan trailerů si v tomto žánru libují - proto doporučuji spíše ony trailery než GMV.

Co víc dodat než jen obrovskou poklonu autorům, kteří si na svých dílech dávají skutečně záležet a doufat, že se popularita rozšíří i v jiných žánrech. Ikdyž... Hodiny brouzdat po youtube, aby člověk našel něco nad čím mu srdce zaplesá, má ta také své kouzlo :)

Pozn.: Anketa pod článkem.

Poznatky: Ročníky 60. let

23. května 2012 v 22:52 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Na csfd.cz je už delší dobu nová funkce "Oblíbení herci / herečky / režiséři" apod. Z přebytku volnéh času jsem se rozhodla vyplnit alespoň kolonku oblíbených herců. Když jsem zadala jména lidí, které díky jejich talentu skutečně obdivuji, otevřela jsem si i jejich životopisy a trochu se zhrozila nad daty narození.
Zjistila jsem totiž, že krom jednoho jsou všichni narozeni v ročnících 60. let. To by samo o sobě nebylo nijak hrozivé, nanejvíš tak k pozastavení. Co mě šokovalo, byla skutečnost, že jde nejen o mé oblíbené herce, ale také o herce, kteří mě nejvíce přitahují. A to jak po psychické stránce, tak po té fyzické.
Nikdy mi to nepřišlo nijak zvlášť divné, dokud jsem neviděla jejich profily vedle sebe. Uvědomila jsem si, že jsou dokonce o dost starší, než mí rodiče a klidně by tak mohli být mými otci. Přesto si s radostí dokáži představit žít, či mít sex s kterýmkoliv z nich. Opravdu mi to nepříjde nijak zvláštní natož zvrácené. Však posuďte sami.

Seznam mých nejoblíbenějších herců, kteřé považuji za opravdu sexy muže:

Robert Downey Jr
Narozen: 4.4.1965
Už delší dobu drží číslo jedna v mém žebříčku a nejspíš ji jen tak neopustí. Robert je osobnost sama. Má osobitý humor i projev. Do každé role dává kus sebe sama - s tím však musí režiséři při obsazování předem počítat, ale zároveň je to klíč k jeho úspěchu. Nejinak tomu bylo při nedostižném ztvárnění Iron Mana.

Role mísící talent a sexapeal: Iron Man, Sherlock Holmes
Nejvíc sexy: 101 svůdných pohledů, osobitý humor

Hugh Jackman
Narozen: 12.10.1968
Hugh oplývá zvláštním charismem, které se jen těžce popisuje. Nejlépe pochopíte, když zhlédnete několik jeho filmů. Pokud bych se přesto měla o nějaký popis pokusit, bude to nejspíš skromnost, smysl pro rodinu a spousta dalších faktorů. Jeho ztvárnění Wolverina je dle mého nepřekonatelné.

Role mísící talent a sexapeal: Wolverine
Nejvíc sexy: supersexy tělo, charisma

Johnny Depp
Narozen: 9.6.1963
Opravdu zvláštní člověk a muž mnoha tváří. Bravůrně zvládá širokou škálu rolí, ve kterých by jste ho navzájem nepoznali (např. Piráti z Karibiku vs Karlík a továrna na čokoládu). Johnnymu se podařilo, jako jednomu z mála v minulosti tak sledovaných celebrit, udřžet si soukromí v ústraní, což zaslouží obdiv.

Role mísící talent a sexapeal: Jack Sparrow
Nejvíc sexy: překvapivě mladý vzhled, cit pro módu

No, dámy? Nestáli by za hřích?

Kupodivu se v mém seznamu neobjevil ani jediný skutečně mladý herec. Na druhou stranu, v reálném životě mám slabost spíše pro zajíčky. Tedy až na první tři roky mé puberty, kdy jsem také dávala přednost relativně o dost starším klukům. Zdá se, že mé ego má rádo extrémy :)

Pozn.: Anketa pod článkem.

Deník yaoistky: Úchylky

22. května 2012 v 22:25 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Nedávno sem zkoukla jednu přednášku z Advíku 2011 s názvem na způsob Úchylky anime a otaku. Na konci účastníci měli jmenovat 10 úchylek a mě napadlo (jakožto dlouholetou yaoistku ^^) zkusit sepsat list Yaoi úchylek. Pokusím se alespoň o těch 10 - uvidíme k jakému číslu dospějeme.

1) Svazovací a omezující prostředky
Věcičky typu: pouta, provaz, roubík, šátky přes oči, stahovací řemeny, řetězy apod. Najděte mi doujinshi, ve kterém není alespoň jedno z toho.

2) Zaváditelné předměty
Od vysoce výkoných robertků všeho druhu přes okurky, kukuřice a nejrůznější násady (košťata, jílce mečů, ...) až po raní noviny (jop, to byla Hetalie xD). Za speciální zmíňku by stáli ony legendární kuličky na těch nejlepších robertcích, ze kterých každý uke naprosto šílí a upadává do jakéhosi transu.

3) Bičík & obojek
Tohle sem musela dát jako samostatný bod, vždyť je to pojem pomalu jak Adam a Eva.

4) Ouška a ocásky
Neko, usagi, inu nebo nově vzkříšené démonské (Ao no Exorcist). Obrovské popularitě se taky těší elfské ouška, ale co si budem povídat, to už není moc ve stylu anime.

5) Čokoška, jahody, šlehačka
A což teprve, když to zkombinujete dohromady. Za čokoládu vděčíme Mellovi z Death Note, za jahody L ze stejného anime a Ichigovi z Bleache, šlehačka - tak to je historická klasika.

6) Sperma & sliny
Všimli ste si, že po sexu je uke celý od hlavy až k patě pokrytý spermatem?? O natahovatelnosti slin ukeho ani nemluvě.


7) Šatičky a kostýmky
Od klasických maidských uniforem se zástěrkou přes dámské spodní prádýlko až po sexy latexové oblečky. Kdo z yaoistek neviděl ani jedno doujinshi s podobnou úchylkou, tak kecá.

8) Krev, jizvy a značkování
Každý správný seme si svého ukeho opupínkuje na každém dm2, popřípadě ho párkrát popálí cigaretou, řízne nožem atd. Kupodivu velmi oblíbené, je rozškrabávání starých či již zacelených jizev. Pak se nám samozřejmě objeví ta tolik kýžená krev.

9) Odmítání & násilí
Tentokrát myšleno mlácení, pevný stisk atd. Nebylo by to naprd, kdyby si uke a seme hned na začátku vyznali lásku a láskyplně se spolu milovali? Kdo o to stojí.


10) Hetalia
Nemůžu si pomoct, ale nechat státy se navzájem o**kat a ještě to podkládat historickými daty a událostmi je skutečně zvrhlost. Nebojte... stále sem zarputilá Hetalistka ^^

11) Svatby & Mpreg
Zvláštní je, že oblíbenost vede spíše u skutečných postav - např. Severus x Harry, že? Pro neznalé: Mpreg znamená, že muž otěhotní a s největší pravdě- podobností i úspěšně porodí. Jak? Na to má každá yaoistka vlastní metodu více či méně inspirovanou biologií (příjde mi, že spousta z nich to slovo ani nezná).

12) Crossderesing, cosplay, gender bender, hermafrodismus
A my se divíme, proč se o yaoistkách říká, že jsou bezpohlavníPozn.: Anketa pod článkem.

Poznatky: Audio nejlepším záznamem emocí

22. května 2012 v 19:36 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Technické oznámení!! Videa občas přeskakují, či vypadávají u nižších připojení. Pro nápravu zkuzte refreshovat stránku a chvíli počkat až se videa vklidu načtou. Děkuji za pochopení.

Znáte to, pustíte si nějaký song a vzpomenete si na nějakou vzpomínku spojenou s danou písničkou. Pro ostatní mezi nimi nemusí být viditelná žádná spojitost, ale pro vás je to tak jasné jako pravidelné spoždění Českých drah.

Vzpomínky se ale dají vyvolat i jinými prostředky - např. fotky a videa. Nic z toho mi však nikdy nedokázalo přivolat nejen opravdu starou zašlou a v mozku zastrčenou vzpomínku, ale také situaci, prostředí a především emoce a pocity. A to tak intenzivně, že mi třeba i ukápne ta slza, naskočí husina po celém těle, nebo opět upadnu do již přešlé deprese.
Nejzvláštnější až magické mi příjde ten několika vteřinový pocit deja vu, kdy si například příjdu, že

můj mozek je stále nevinně dětský a bezstarostný, těšící se na každé víkendové ráno,

ležím v depresích z mých pubertálních komplexů,

poprvé zjišťuji, co je to slash a hříšnosti tohoto světa,

pustím první díl mého největšího koníčku,

brečím nad smrtí a útrapami mé oblíbené postavy,

objevuji kouzlo nového pairingu,

poprvé romancuji ve hře,

objevuji osobnost osoby, která mě fascinuje,

jsem poprvé zamilovaná.

Tak co? Znáte ten pocit? Dokázali jste si něco spojit stejně jako já?

Pozn.: Anketa pod článkem.

Téma týdne: Incest

22. května 2012 v 14:04 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
Není to tak dlouho, co byly sňatky mezi rodinými příbuznými zcela běžné. Naopak dokonce žádané ze strategických hledisek. Dokonce i dnes se můžeme setkat s milostnými, zákonem nijak nestíhané, vztahy mezi bratranci a sestřenicemi - a to i ve vyspělích zemích.
První vlna hromadného vymizení incestu nastala po uvolnění pravidel a možnosti výběru partnerů ve šlechtické třídě. Fungovalo to stejně jako, když dítěti povolíte jít do čokoládovny po tom, co mu čokoládu celý život zakaujete - zpravidla se vám vrátí s bolestmi břicha v důsledku přejedení čokolády.
Druhou vlnou byl samozřejmě samotný zákaz incestu. Společnost ani v dnesní době nemá zcela jasno, jak by měla s incestem naložit. Svědčí o tom nejen různorodost trestů (tudíž o jak závažný jde přečin), ale také samotné definice. Existijí totiž státy, kde je vám dovoleno mít milostný vztah s adoptovaným, či přiženěným/přivdaným sourozencem. Přejeďte ale špatné hranice a je z vás rázem stíhaný zločinec.

Žijeme ve 21. století - zavádí se trendy jako dobrovolná smrt, dobrovolná sterilizace, plastiky jakkoli rozsáhlé a netradiční, příjmáme různorodost orientace, ras apod. Přesto si stále nemůžeme zcela dobrovolně zvolit s kým chceme prožít svůj život. Ano, chápu, že největším problémem je genetika, kdy je skutečně velké procento porodu invalidního jedince. Proč ale hned zarhovat incest celkově? Na takový problém přeci máme řešení. Některé stoprocentní jiné méně účinné. Proč zakazovat dobrovolně sterilizovaným sourozencům spolu prožít společný život se vším všudy? Nemluvě o tom, že homosexuální páry nemají v cestě ani tuto překážku.
Zbývá nám už tedy jen morální blok. Ale no tak, morálka přeci vždy je, byla a bude otázkou vkusu. Narozdíl od módního vkusu se však naneštěstí společenský vkus mění mnohem pomaleji.

Koutek pro úchyláky:
Narovinu - není incestní vztah na pohled mnohem víc vzrušující než běžný? Opravdovou perličkou je pak twincest (twins = jednovaječná dvojčata). Myšleno samozřejmě ve filmech, pornu, hentai, yaoi apod. Že ne? No, většina to vidí, dle prodejnosti takových titulů, zřejmě jinak.


Pozn.: Anketa pod článkem.

Téma týdne: Odpoutání mysli od těla aneb ...

15. května 2012 v 14:32 | Ria Kon |  .: Ria Kon v celé své kráse :.
... útěk od reality.
Lidé často utíkají od reality a to z jediného prostého důvodu - aby v ní byli schopni přežít. Realita je totiž krutá, nemilosrdná a už vůbec není fér. Pro člověka, který má přirozené sklony k víře v nejrůznější hodnoty, jako je například spravedlnost, je totiž střet s tzv. tvrdou realitou mnohdy velmi zdrcující.
Jako brány, které nás dokáží vyvést z reality, používáme nejrůznější metody. Výhodu většinou mají empatičtí lidé s bujnou představivostí. Pro ně je totiž mnohem jednodušší absorbovat cizí či vytvořit vlastní svět, kam se uchýlí. Takoví lidé si většinou vystačí s jednoduchými pomůckami jako například:

Spánek
Asi nejjednodušší způsob, pokud zabírá. Spánek je zdravý antistresor, který nic nestojí a nemá žádné vedlejší defekty... Pokud nebudeme počítat zameškané hodiny ve škole či práci :) Často jej kombinujeme s následujícími metodami, kdy usínáme s fantaskními přestavami o nové knížce, filmu, hře. Pokud máme štěstí, tak naše podvědomí vykouzlí i nějaký pěkný sen na toto téma.

Knihy
Přiznám se, že tento způsob mi je vzdálený (knihy mě nikdy nebraly). Každopádně vedle zničeného zraku zde převládá spousta užitechných výhod, jako například rozšíření slovní zásoby, zlepšení v gramatice, zrychlení a zlepšení samotného čtení apod.


Filmy a seriály
V dnešní době asi nejrozšířenější forma. Je to jednoduché, přístupné, levné a časově pružné. Tedy až na seriály, které vždy končí v tom nejlepším a nutí vás tak udělat tu základní chybu. "Tak ještě jeden. Ale už opravdu poslední!" Tuto formu jsem dlouho používala. Prakticky jsem na ní začínala, když jsem poprvé v životě skutečně potřebovala zběhnout z reality. Problém byl v tom, že dobrých filmů je méně než se zdá.

Anime
Velmi podobné seriálům, ale extra zvýšený počet nereálných prvků zvyšuje také vzdálenost od reality. Tomu také napomáhá japonská animace stylizovaná k dokonalosti. Zvláští je, oproti filmům, že i když postavy v anime trpí, vy máte stále dobrý pocit, protože si to tak jednoduše nepřiřadíte do reality. Tímto stupněm jsem si už také prošla a stále mu zůstávám věrná, byť se teď dělí o místo ještě s dalším kandidátem.


Počítačové hry
Svět který tvoříte dle obrazu svého. Stejně tak, jako se můžete vcítit do jakékoliv role, o které jste doposud jen snili. Nic dokonalejšího snad neexistuje. Ať už střílíte hlava nehlava ve snaze odpadnout od stresu, procvičujete mozek logickými kulišárnami, nebo prožíváte a tvoříte příběh ve sci-fi či fantasy světě v hlvě máte nakonci příjemné prázdno. Toto je můj poslední fenomén, který mi dokáže vždy spolehlivě pomoct. Především pak nejvíc vděčím pánům z BioWare, kteří nám dali fullplaying. Navíc počítačové hry se stále vyvíjí díky novým technologiím, které nám umožňují stále plnohodnotnější prožitek.


Všechny výše zmníněné prostředky mohou mít vedlejší defekty, které však neohrozí (ve většině případů) nikoho jiného než nás samotné. Horší je, když k uskutečnění útěku potřebujeme drogy - ať už legální, lehké, nebo tvrdé. Tyto látky totiž nejen ubližují nám, zatímco nám "pomáhají", ale hlavně ničí všchny kolem nás. Děláme jim tak už dostatečně krutou realitu ještě neúnosnější a nutíme je tento kruh útěku absolvovat také.
Nebo hůř, z něj vystoupit...

Pozn.: Anketa pod článkem.

Počátky: Anime

14. května 2012 v 21:34 | Ria Kon |  .: Zrod Rii Kon :.
Doposud ukecaná pubertální holka se uzavřela do sebe a puberta se dala na ústup. Tak tragická proměna životního stylu se nemohla obejít bez nějakých pomocných ventilačních prvků. Ve snaze zapomenout na čerstvé silně nelibé zážitky, jsem se rozhodla uchýlit ke vzpomínkám na staré dobré časy. A že to byl poměrně dlouhý skok - až k ranním víkendovým pohádkám. Postupně sem čerpala od těch pro starší až po Pokemony, které jsem zalomila po Novou nadabovaných dílech. Pak ale nastala krize, nebylo co sledovat.
Po důkladných hlubiných mozkových vrtech jsem si vzpomněla na seriál, který mi kamarádka před rokem doporučila (mezi známými tehdy způsobil menší krátkodobí poprask). Tenkrát jsem to smetla ze stolu se slovy: "To je kravina.", aniž bych viděla jediný díl. Ale krize je krize tak jsem se dala do stahování mého historicky prvního pravého anime - NARUTA.

Naruto, Naruto Shippuuden
Skepticky jsem si pustila první díl a po dalších pěti už jsem se nemohla odlepit od monitoru. To bylo ono! Něco tak strhujícího, že mě to donutilo zapomenout na realitu. Denně jsem zhltala i dvanáct dílů a ve volných dnech dvojnásobek. Nedýchala jsem při bojích ve Vlnové, byla v šoku při Chunninských zkouškách, probrečela Sasukeho minulost a stihla se zamilovat do většiny mužských/chlapeckých postav. To všechno mi dala první část.
Hodnocení: * * * * * (bez fillerů)

Zdálo se, že lepší už to být nemůže, ale Shippuuden mě přesvědčil o opaku. Všichni hrdinové postupně dospěli (o to víc byli sexy :)) a anime ukázalo další nášup srdceryvných příběhů spolu s další porcí sexy chlápků.
Hodnocení: * * * * * (bez fillerů)

Fullmetal Alchemist, Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Dalším mým úlovkem na cestě za poznáním se stali bratři Elricové. Anime rozebírá nadčasové otázky života, smrti a vyšší moci. FMA byl pro mě skutečným psychologickým zážitkem plným souvislostí.
Hodnocení: * * * *
Brotherhood povýšil příběh dvou bratrů ještě na vyšší úroveň a to především tím, že se pevně držel své předlohy. Narozdíl od předchozího titulu, zde nám Ed pomalu ale jistě rostl a my mohli pozorovat jeho proměnu z dvanácti letého dítěte až po mladého muže (ikdyž stále horkokrevného).
Hodnocení: * * * * *
Death Note
Posledním z prvních kultovních kousků zmíním Zápisník smrti. Tenkrát už jsem byla zarytá vyznávačka japonského dabingu a proto jsem velmi litovala, že se mi dodnes podařilo sehnat jen český či anglický. Avšak ani tradičně slabší český dabing mi nijak zvlášť nezkazil famózní prožitek z této pecky. Jde o anime, ze kterého vám nejednou půjde hlava kolem a pokud nebudete dávat dostatečný pozor, můžete se v souvislostech děje ztratit. Ale právě propracovanost je nejsilnější stránkou tohoto anime, hned vedle kvalitní kresby. Zápisník smrti vám prostě nedá spát, dokud ho nedokoukáte.
Hodnocení: * * * * *

Pozn.: Anketa pod článkem.